Masz uszkodzony wahacz? Sprawdź jak to wpływa na inne części zawieszenia!
Uszkodzenia wahaczy nie należą do najrzadszych, elementy te są narażone na działanie dużych sił. Ich sojusznikiem nie są również wszelkiego rodzaju nierówności i dziury czy szkodliwe czynniki atmosferyczne, prowadzące do ich korozji i osłabienia. Słabszej jakości wahacze również będą się szybciej zużywać. Co istotne, tak jak awarie innych podzespołów mogą prowadzić do szybszego zużycia wahaczy, tak uszkodzone wahacze nie są obojętne dla innych części zawieszenia. Jak to wszystko wygląda w praktyce?
Współzależność elementów zawieszenia
Wahacze to jedne z najważniejszych elementów zawieszenia samochodu. Łączą one koła z nadwoziem i równocześnie zapewniają im odpowiednią pozycję. Wahacz współpracuje między innymi z takimi podzespołami jak:
- amortyzatory i sprężyny
- drążki kierownicze
- układ hamulcowy
Nie dziwi zatem, że kondycja wahaczy nie jest dla tych elementów obojętna. I niestety, jeśli wahacze zaczną szwankować, to pojawiające się w efekcie luzy i drgania będą wpływać w sposób niszczący na inne podzespoły, prowadząc do ich szybszego zużycia, a nawet uszkodzenia.
Na co wpływa uszkodzony wahacz
O tym, że mamy uszkodzony wahacz świadczyć może hałas dobiegający z jego okolic w czasie jazdy, niestabilność pojazdu i trudność utrzymania go na właściwym torze jazdy oraz nierównomierne zużycie opon. Jeśli zauważymy takie objawy, należy jak najszybciej zająć się problemem, ponieważ nieprawidłowo działający wahacz wywiera negatywny wpływ na pozostałe części układu zawieszenia. Jaki dokładnie?
Uszkodzenia wahacza wpływają negatywnie na:
- Amortyzatory – zepsuty wahacz może przyczyniać się do nierównomiernego obciążenia amortyzatorów i ich szybszego zużycia, co powoduje zwiększenie wibracji w układzie kierowniczym i negatywny wpływ na inne podzespoły układu zawieszenia.
- Sprężyny – podobnie jak w przypadku amortyzatorów, awaria wahacza może również prowadzić do ich szybszego zużycia, a nawet do pęknięcia.
- Opony – popsuty wahacz bardzo często zaburza geometrię kół, przez co opony zużywają się nierównomiernie.
- Łożyska koła – również łożyska koła poprzez nierówne obciążenia i drgania mogą ulec szybszemu zużyciu.
- Drążki kierownicze i końcówki drążków – w sytuacji, gdy wahacz nie może zapewnić kołom właściwej pozycji, może dojść do nadmiernego obciążenia i zużycia drążków kierowniczych oraz ich końcówek.
- Stabilizatory i ich łączniki – także te elementy są narażone na szybsze zużycie w przypadku nieprawidłowej pracy wahaczy.
Jak widać zakres podzespołów, na które ma wpływ sprawność wahaczy, jest naprawdę spory. Uszkodzone wahacze zaburzają także często geometrię kół, powodując problemy z kontrolowaniem pojazdu. Biorąc pod uwagę fakt, że awaria tych elementów zagraża bezpiecznej jeździe oraz może prowadzić do uszkodzenia szeregu innych elementów zawieszenia, warto kontrolować ich stan i reagować natychmiastowo w przypadku jakichkolwiek oznak ich nieprawidłowego działania.