Tuleja wahacza – czy można ją wymienić samodzielnie?
Bezpieczne korzystanie z samochodu wymaga tego, aby był on w pełni sprawny. Kiedy wszystkie elementy prawidłowo pełnią swoje funkcje, prowadzenie auta staje się komfortowe i nie sprawia problemów. Dotyczy to również elementów zawieszenia, do których należą m.in. wahacze. Co zrobić w sytuacji, kiedy pojawi się konieczność wymiany tulei wahacza? Czy można przeprowadzić jej wymianę samodzielnie?
Kiedy należy wymienić tuleje?
O niezadowalającym stanie tulei możemy się dowiedzieć podczas przeglądu. Istnieje również ogólna reguła mówiąca o tym, że tuleje należy wymienić po przejechaniu 20-30 tysięcy kilometrów. Może się zdarzyć, że mimo mniejszego przebiegu, pojawią się niepokojące objawy świadczące o niesprawności tulei. Do takich objawów należą m.in.: charakterystyczne stukanie, częstsze drganie pojazdu oraz trudności z utrzymaniem toru jazdy. W takiej sytuacji, należy jak najszybciej wymienić te drobne elementy. Nie generuje to wysokich kosztów, natomiast niesprawność tulei stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.
Wymiana tulei – samodzielnie, czy u mechanika?
Tuleje wahacza, zwane również silentblockami, należy wymieniać parami. Niezależnie od tego, czy postanowiliśmy wymienić je samodzielnie, czy zlecamy wymianę mechanikowi, zadbajmy o to, żeby od razu zamontować dwie nowe tuleje. Poprawi to nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy, a dodatkowo zaoszczędzi konieczności ponownego zdejmowania całego wahacza.
Nie zaleca się samodzielnego wymieniania tulei wahacza, ze względu na to, że jest to dość skomplikowany proces, wymagający zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jeśli jednak posiadamy właściwe urządzenia i uważamy, że posiadamy wystarczające umiejętności, możemy spróbować zrobić to samodzielnie. W takim przypadku najpierw demontujemy wahacz, który następnie wkładamy do prasy hydraulicznej lub do imadła (jest to zdecydowanie mniej polecane). Teraz musimy wypchnąć stare tuleje, najlepiej za pomocą specjalnych stempli. Kolejnym krokiem powinno być nasmarowanie nowych tulei smarem lub silikonem w sprayu. Dzięki temu łatwiej nam będzie je wbić. Do wbijania również warto wykorzystać stempel. Wymieniając tuleje, zachowajmy ostrożność i bądźmy uważni – w przeciwnym wypadku możemy łatwo uszkodzić wahacz. Wymiana tego elementu to już zdecydowanie większy koszt. Dla pewności polecamy jednak skorzystanie z usług mechanika, który szybko i sprawnie wymieni tuleje, od razu sprawdzając stan wahaczy i innych sąsiednich części samochodowych.