Uszkodzona tuleja wahacza – objawy i czym grozi awaria
Często jest tak, że uszkodzenie lub zużycie niewielkiego i niepozornego elementu znacząco utrudnia prowadzenie samochodu oraz powoduje niebezpieczeństwo. Niewątpliwie tak właśnie jest z tulejami wahacza. Są to drobne elementy, które wręcz trudno zauważyć spoglądając na wahacze. Jednocześnie ich rola jest bardzo ważna, a uszkodzenie niezwykle niepożądane. Jak rozpoznać objawy uszkodzonej tulei? Co zrobić, gdy je spostrzeżemy?
Czym są tuleje i jaka jest ich rola?
Tuleje, nazywane również silentblockami, to niewielkie elementy gumowo-metalowe znajdujące się między wahaczami a osią. Pełnią rolę izolatorów, gwarantując płynną pracę wahaczy. Można zatem powiedzieć, że tuleje same w sobie nie odpowiadają za stabilność pojazdu oraz brak wstrząsów podczas pokonywania nierówności, ale umożliwiają to wahaczom. Tym samym, jeśli tuleja przestaje pełnić swoje funkcje w odpowiedni sposób, wahacz nie działa prawidłowo, a to może mieć już fatalne konsekwencje.
Na czym polega uszkodzenie tulei?
Zasadniczo uszkodzenie tulei przeważnie oznacza tak naprawdę zużycie tego elementu. Dużą jego część stanowi guma, która po prostu ulega przetarciu. W konsekwencji traci ona odpowiednią grubość, przez co nie jest w stanie wystarczająco skutecznie izolować wahacza. Czasami może również dojść do fizycznego uszkodzenia tulei, na przykład wskutek uderzenia czymś twardym. Ze względu na położenie wahaczy, a tym samym również tulei, są one narażone na przykład na uderzenie kamienii. Ponadto, do oderwania fragmentu tulei może dojść na przykład po przejechaniu bardzo nierównej drogi z dużą prędkością.
Jak zauważyć uszkodzenie tulei?
Przeważnie uszkodzenie zawieszenia jest proste do zauważenia. Warto w tym miejscu zauważyć, że wahacz rzadko ulega awariom, gdyż jest to wyjątkowo wytrzymała część samochodowa. Tym samym wszelkie objawy awarii w tych rejonach najczęściej oznaczają uszkodzenie tulei lub ewentualnie sworznia.
Podstawowe objawy to charakterystyczne stukanie wydobywające się z okolic zawieszenia. Ponadto kierowca może odczuwać szarpanie podczas ruszania. Kolejnym problemem, który stwarza spore niebezpieczeństwo, jest niestabilność odczuwana już w czasie jazdy. Jeśli którykolwiek z wymienionych objawów zostanie zauważony, należy jak najszybciej udać się do mechanika, aby zdiagnozował problem. Jeżeli rzeczywiście uszkodzeniu uległy tuleje, trzeba je jak najszybciej wymienić. Całe szczęście elementy te nie są drogie. Co więcej, ich wymiana jest bardzo prosta, przez co z powodzeniem można ją wykonać samodzielnie poza warsztatem samochodowym.