Czym jest zawieszenie pneumatyczne i co warto o nim wiedzieć?
Zawieszenie pneumatyczne wciąż uznawane jest za swego rodzaju innowację. Jak na razie montowane jest relatywnie rzadko. Wydaje się jednak, że niedługo może się to zmienić. Choć technologia wymaga jeszcze dopracowania, już dzisiaj amortyzacja powietrzem jest polecana przez wielu specjalistów. Posiada ona wiele zalet. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest zawieszenie pneumatyczne oraz jak działa. Wskazujemy również jego mocne i nieco słabsze strony.
Poduszki pneumatyczne i kompresor
Zawieszenie pneumatyczne składa się z wielu elementów, jednak te zdecydowanie najważniejsze to poduszki pneumatyczne oraz kompresor. Poduszki to części, które amortyzują wstrząsy dzięki wypełnieniu powietrzem. Niezwykle istotne jest, aby w odpowiednim momencie w poduszkach znalazła się właściwa ilość powietrza. Warto to podkreślić, że liczy się nie tylko sama jego obecność, ale również to, by ilość była odpowiednia, dostosowana do aktualnych potrzeb. Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie właściwej amortyzacji niezależnie od rodzaju nawierzchni, napotykanych nierówności oraz rozmaitych przeszkód.
Tłoczeniem powietrza do poduszek zajmuje się kompresor. Jednak, aby działać w pożądany sposób, musi otrzymać on informację odnośnie tego, ile powietrza jest potrzebne w danej chwili. W jaki sposób dochodzi do przekazania informacji? Wszystko za sprawą czujników, które kontrolują aktualną sytuację. W zależności od rodzaju napotykanych przeszkód, czujniki wysyłają odpowiednie sygnały do komputera, który steruje pracą kompresora, a ten napełnia poduszki z odpowiednią siłą. Wszystko to oczywiście dzieje się błyskawicznie, aby zawieszenie zdążyło zareagować na nierówność. Czujniki są zaawansowanym sprzętem technologicznym, który już dzisiaj działa całkiem dobrze. Niemniej jednak fachowcy wskazują, że w kwestii zawieszenia pneumatycznego to właśnie w tym obszarze jest jeszcze najwięcej do zrobienia. Chodzi po prostu o udoskonalenie czujników, aby jeszcze trafniej interpretowały aktualną sytuację na drodze oraz szybciej wysyłały sygnał do komputera.
Zalety i wady zawieszenia pneumatycznego
Na pewno zaletą zawieszenia pneumatycznego jest jego skuteczność. Niemniej jednak należy wskazać, że różnica w skuteczności najlepszych i najgorszych jakościowo zawieszeń tego rodzaju jest ogromna. Jest ona dużo większa niż w przypadku klasycznego zawieszenia. Konstrukcje pneumatyczne to rozwiązanie bardzo nowoczesne i wciąż niezbyt popularne. Dlatego też nie tak łatwo znaleźć części zamienne wysokiej jakości. To jeden z czynników, przez który wymiana czy naprawa jest w tym przypadku bardzo kosztowna. Z drugiej jednak strony, w przypadku zawieszenia pneumatycznego do awarii dochodzi bardzo rzadko.
Tak to już bywa z innowacyjnymi technologiami, że chociaż skuteczne, to zanim wejdą do powszechnego użytku musi minąć trochę czasu. W kwestii części zamiennych to wydaje mi się, że i tak jesteśmy już w coraz lepszej sytuacji bo nie musimy liczyć tylko na to co dostępne w najbliższym warsztacie, ale przy obecnej sprzedaży wysyłkowej to właściwie można kupić wszystko z dowolnego zakątka świata, no tylko wiadomo, że będzie to trochę kosztować.