Jak dbać o zawieszenie samochodu?
Podwozie jest bardzo istotną częścią każdego samochodu. To od niego zależy nasza przyczepność do drogi, a także stabilność w trakcie jazdy. Jak łatwo się domyślić, ze względu na swoje umiejscowienie, zawieszenie jest mocno eksploatowane i narażone na różnego rodzaju uszkodzenia oraz szybkie zużycie. Dlatego też należy pamiętać o częstym sprawdzaniu, w jakim stanie znajduje się nasze zawieszenie, żeby uniknąć problemów związanych z różnego rodzaju awariami. Jak dbać o podwozie i co wpływa na jego szybsze zużycie?
Przyczyny szybszego zużywania się podwozia
Głównym czynnikiem, mającym wpływ na to, w jakim tempie zużywa się nasze zawieszenie, są drogi, po których jeździmy. Jeżeli często poruszamy się po nierównych, dziurawych albo wyboistych trasach, nasze zawieszenie szybciej będzie wymagało wymiany. Oprócz tego istotne są również nasze nawyki i zwyczaje jako kierowców. Jeżeli np. często przejeżdżamy spowalniacze lub wysokie krawężniki z dużą prędkością, również negatywnie oddziałujemy na stan naszego zawieszenia.
Jak zminimalizować ryzyko uszkodzeń zawieszenia i spowolnić jego zużycie?
Postawmy na profilaktykę. Starajmy się unikać wyboistych i dziurawych dróg. Jeżeli musimy z nich skorzystać – jedźmy powoli i ostrożnie. Korzystajmy ze stalowych felg, gdyż aluminiowe są mniej wytrzymałe, przez co szybciej ulegają zużyciu. Dodatkowo, ich podatność na uszkodzenia ma wpływ na ogólny stan zawieszenia. Stosujmy także środki ochronne, które zabezpieczą gumy oraz tuleje wahaczy. Nie zaniedbujmy również regularnych przeglądów oraz poddawania samochodu rutynowym czynnościom serwisującym. Dzięki temu, nie umknie nam konieczność wymiany lub naprawienia jakiejś części podwozia. Unikniemy w ten sposób pogłębiającego się w niezdrowo szybkim tempie zużycia, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy wydać na naprawę poważniejszych awarii. Co więcej, dbamy w ten sposób o swoje bezpieczeństwo. Problemy z podwoziem będą bowiem negatywnie wpływać na przyczepność pojazdu do drogi, a także na jego stabilność podczas jazdy, co może doprowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji.
Na co zwracać szczególną uwagę podczas kontroli podwozia?
Chcąc sprawdzić, w jakim stanie znajduje się nasze zawieszenie, zacznijmy od sprawdzenia jego geometrii. Wszelkie nieprawidłowości związane z geometrią zawieszenia będą negatywnie wpływać na precyzję prowadzenia pojazdu, co może stać się przyczyną wypadku lub kolizji. Może się też okazać, że przestawiona geometria doprowadzi do nierównoległości osi. W konsekwencji, nasze opony będą się zużywały znacznie szybciej.
Warto również sprawdzać stan miski olejowej. Ze względu na miejsce, w którym się znajduje, jest ona dość mocno narażona na uszkodzenia. Należy pamiętać, że każde uszkodzenie miski olejowej może prowadzić do wycieku oleju. Konsekwencją takiego zjawiska może być zatarcie się silnika. Istotne jest również kontrolowanie stanu amortyzatorów. To właśnie one wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Ponadto, jeżeli uszkodzeniu ulegną osłony amortyzatorów, to nie będą one ochraniać tłoku przed działaniem czynników zewnętrznych.
Polskie drogi nie oszczędzają zawieszenia, zwłaszcza jak na codziennej trasie do pracy przelatujesz nad dziurami. Szczerze to po jakimś czasie na prawdę nie chce Ci się zwalniać i omijać, no tylko to wszystko ma swoją cenę, a wiadomo, że przy zużytym zawieszeniu nie trudno o wypadek.
Dróg w Polsce niestety nie możemy wybrać i skazani jesteśmy szczególnie w mniejszych miejscowościach na podróżowanie po wybojach. Często widzę na drogach pędzących na złamanie karku kierowców i zastanawiam się, jak szybko będą musieli wymienić zawieszenie, wbijając się przy prędkości 40-50 km/h w dziurę czy próg zwalniający. Jeśli nie pozwala na to droga, wystarczy jeździć powoli i tak jak wskazuje autor wpisu regularnie sprawdzać stan zawieszenia – i wszystko powinno być ok 🙂